სკოლის პროფესიული განვითარების ჯგუფი - შვიდეული




                            პროფესიული განვითარების ჯგუფის ლოგო

                       






ავტორი: შორენა კუპრავა

   

    

              პროფესიული განვითარების ჯგუფის  ბუკლეტი

                                                                                       ავტორი: შორენა კუპრავა

 









   ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 #
   





=======================================================================

          124-ე საჯარო სკოლის  2014-2015 წლის  სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა                                 პროფესიული განვითარების ჯგუფის  პირველი სემესტრის  ანგარიში


პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრთა მიერ გაწეული მუშაობის თეზისები:

1.      გაანალიზდა 2013-2014 სასწავლო წლის მუშაობა;                      
2.      ჩატარდა სკოლის შიდა SWOT – ანალიზი, სადაც გამოჩნდა სწავლების სუსტი და ძლიერი მხარეები. მასწავლებელთა პროფესიულ  საჭიროებებზე დაიგეგმა და ჩატარდა კვლევა, გაანალიზდა და გამოიკვეთა  მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების საჭიროებები:
-      მათ სურთ პროფესიული მომზადება გაიარონ მეთოდური მიმართულებით;
-   მიზანშეწონილად მიაჩნიათ, რომ პროფესიული ცოდნა უნდა გაიღრმავონ სხვადასხვა ტიპის გაკვეთილების დაგეგმვით;
- პედაგოგებისთვის ყველაზე მეტ სირთულეს წარმოადგენს მოსწავლეთა თვითშეფასებისა და ურთიერთშეფასების  ორგანიზება;
-     მასწავლებლები უპირატესობას თვითგანათლებას  ანიჭებენ;
-     სურთ მიიღონ   მეტი ცოდნა მოსწავლეთა ასაკობრივი თავისებურებების შესახებ;
3.        შევადგინეთ სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის 2014-2015 წლის   პირველი სემესტრის  სამუშაო გეგმა.
4.       დაიგეგმა  ჯგუფის წევრების ერთმანეთთან შეხვედრისა და კათედრის წევრებთან შეხვედრის დრო. თვეში ერთხელ დაიგეგმა კათედრებთან შეხვედრები, კონსულტაციის შემდეგ   ერთი კვირის განმავლობაში.
5.      კონსულტაციაზე გავაანალიზეთ  სიახლეები ე ს გ  მიხედვით, გავაცანით   კათედრის   წევრებს.
6.      კონსულტაციაზე განვიხილეთ თემატური გეგმები, შევიტანეთ  შესწორებები.
7.      სამასწავლებლოში მოეწყო მეთოდური კუთხე;  მასალები ხელმისაწვდომია ყველა პედაგოგისათვის;
8.      ვიმუშავეთ მოსწავლეთა შეფასების ხერხებზე  და შეფასების რუბრიკების შედგენაზე;
9.      კონსულტაციაზე გავეცანით შემაჯამებელი წერის ანალიზის ფორმებს, ვიმუშავეთ კათედრების მიხედვით  შემაჯამებელი წერების ანალიზზე , შემდეგ  წარვადგინეთ კათედრებზე. დაინერგა სკოლაში  შემაჯამებელი  წერების ანალიზის კულტურა.
10.  ვიყავით მიწვეული მე-3 დონის ტრენინგზე - პროექტის პორტფოლიოს გაკეთება. პროექტების სწავლებაში მიმდინარე სიახლეების შესახებ რეკომენდაციებს  მივაწოდებთ კოლეგებს კათედრების მიხედვით.
11.   პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრების, მასწავლებლებისა და მოსწავლეების გუნდური თანამშრომლობით დაიგეგმა მუშაობა პროექტებზე.
12.  დაიგეგმა  ინტეგრირებული გაკვეთილების ჩატარება.
 






    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#
                 დაკვირვების პროტოკოლების განხორციელების განრიგი


                     განხორციელების ვადები: 31.03.2014-29.04.2014 წ.

პროტოკოლი
მასწავლებელი/მასწავლებლები
დამკვირვებელი/დამკვირვებლები
თარიღი
შენიშვნა
1.
ვიდეო კამერა
დალი ოდიშარია
მარინე მამარდაშვილი;
მაკა კოპლატაძე;
შორენა კუპრავა.
28.03.2014 წ.

2.
ფოკუს მოვლენა
მაკა კოპლატაძე
მარინე მამარდაშვილი;
მარინა ტარუღიშვილი;
ნონა ბეროშვილი.
02.04.2014 წ.

3.
გუნდური მუშაობა
მარინა ტარუღიშვილი -
მაია ლაზაშვილი
მარინა ტარუღიშვილი -
მაია ლაზაშვილი;
ნონა ბეროშვილი.
31.03.2014 -29.04.2014

4.
დამკვირვებელი მოსწავლის როლში
შორენა კუპრავა;
მარინა მამარდაშვილი.
მარინა ტარუღიშვილი;
ნონა ბეროშვილი;
მარინე მამარდაშვილი;
მაკა კოპლატაძე.
11.04.2014 წ.


5.
თვითდაკვირვება
ნონა ბეროშვილი
მარინა მამარდაშვილი;
მარინა ტარუღიშვილი;
მაია ლაზაშვილი.
10.04.2014 წ.



  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ 

  #                            

                                       გაკვეთილის ანალიზი 
                 პროტოკოლი - დამკვირვებელი მოსწავლის როლში

თემა: ფლორის საოცრებანი
კლასი: მე-3
პედაგოგი: შორენა კუპრავა
სასწავლო მიზნები:                                                 ცოცხალ სამყაროზე ინფორმაციის
                                                                                      დამოუკიდებლად მოძიების,
                                                                                      კომუნიკაციის და                                                                                                                                  პრეზენტაციის უნარის განვითარება                                                                                                  საქართველოს ფლორის გაცნობა.
                                                                        
                                                                                    
თემის აქტუალობა: შეექმნათ წარმოდგენა ბუნების საჩუქრებზე და ასევე ბუნების ვერაგ ბინადრებზე, ანუ, რომ ბუნებაში  არსებობს სასარგებლო და სამკურნალო მცენარეები, რომელიც ადამიანებისთვის დიდი საჩუქარია,  და ასევე არსებობენ შხამიანი, საშიში მცენარეები,რომლებიც მათი არცოდნის  შემთხვევაში საფრთხეს უქმნიან ადამიანთა სცოცხლეს. განსაკუთრებით ყურადღება გამახვილდა იმ ბალახოვან მცენარეებზე,რომლებიც ჩვენ ირგვლივ არსებობენ მაგ: შხამიანი მცენარეებიდან ამბროზია,რომლის შეხებაც ძალიან საშიშია ადამიანისთვის,ან პირიქით, რომელთა გამოყენებაც ძალიან სასარგებლოა, მაგ: ყველათვის კარგად ნაცნობი გვირილა,მრავალძარღვა , ასკილი , ან ბოსტანში  ყვითლად მოღაღანე ზაფრანა.
თან, ამ თემასთან ერთად,, ყურადღება გამახვილდა იმ საკითხზე, რომ დაუბანელი ხელის პირში ჩადება ან საჭმლის მიღება ყოვლად დაუშვებელია,რადგან ჩვენ ირგვლივ უამრავი სახეობის მცენარე არსებობს,რომლის ცნობაც ჩვენ არ ვიცით (შხამიანია თუ არა). ამიტიმ თავიდან რომ ავიცილოთ მოსალოდნელი უბედურება, უნდა დავიცვათ ზემოაღნიშნული უსაფრთხოების წესები.
მისაღწევი შედეგები:მოსწავლეებმა მოიძიეს საჭირო ინფორმაცია,გაეცვნენ მსოფლიო ფლორის საოცრებებს,გაიგეს სამკურნალო და შხამიანი მცენარეების შესახებ,გაიაზრეს პირადი ჰიგიენის მნიშვნელობა,ითანამშრომლეს ერთმანეთთან,გააკეთეს პრეზენტაცია.
გაკვეთილზე ასაკისდაშესაბამისად ამომწურავად იყო წარმოდგენილი ინფორმაცია, ფოტო-სურათები,ნახატები. მოსწავლეები აქტიურად იყვნენ ჩართულები საგაკვეთილო პროცესში,იყო დიდი ინტერესი სხვა ჯგუფის მიერ მოძიებულ ინფორმაციასთან დაკავშირებით,დაისვა საინტერესო კითხვები,გაიმართა დისკუსია.
თუ შეფასების ინდიკატორებს გავითვალისწინებთ შემიძლია ვთქვა რომ :
1)      მასწავლებლის მიერ არჩეული სტრატეგია, ანუ გაეკეთებინათ პროექტი საქართველოს ფლორის საოცრებაზე და წამოეწიათ, როგორც აქტუალური თემა, ემსახურებოდა დასახულ მიზანს;
2)      საკლასო გარემო იყო აბსოლუტურად შესაბამისი შერჩეული თემისთვის ,ანუ იყო პოზიტიური;
3)      გამოყენებული იყო უამრავი სასწავლო და დამხმარე რესურსი;
4)      შეიმჩნეოდა მოსწავლეთა მაღალი ჩართულობა და დიდი ინტერესი იყო თემისადმი.
5)      პროექტზე მუშაობამ ხელი შეუწყო დამოუკიდებელი მუშობის უნარსა და კრიტიკული აზროვნების განვითარების..თვითშეფასებასა და შეფასების უნარის განვითარებას. მოცემული პროექტით მიღებული ცოდნა  ხელს უწყობს რეალობაში  გამოყენებას.
მხოლოდ მექნებოდა ერთი შენიშვნა, თითქოს თემა იყო საკამაოდ დიდი და რთული ამ      ასაკის ბავშვებისთვის, მოძიებული მასალა მეტად ბევრია, და ჩემი რჩევა იქნბოდა უფრო დაკონკრეტებულიყო თემა,უფრო გამარტივებულიყო და უფრო მცირე მოცულობის პროექტი შეგვეთავაზებინა ასაკისდაშესაბამისად.
                                                        
                                                             დამკვირვებელი: მარინა ტარუღიშვილი

                                                                                               2014 სასწ. წ.    




პროექტ-გაკვეთილი: ,,ფლორის საოცრებანი"





















             







--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   #
      დამკვირვებელი: შორენა კუპრავა - პროტოკოლი: ვიდეოკამერა


                                                 გაკვეთილის ანალიზი
             კლასი:  მე-6
             საგანი  - მათემატიკა
             პედაგოგი: დალი ოდიშარია
             გაკვეთილის თემა - სივრცული ფიგურები
        საგაკვეთილო მიზანი : გაიღრმავოს მოსწავლემ სივრცული წარმოდგენები, გრაფიკული გამოსახულების მიხედვით
 შეძლოს მათი აღწერა, ელემენტების (წვეროების, წიბოების, წახნაგების) დასახელება, ფიგურის შესაბამისი შლილის
 ამოცნობა და ამ შლილის მიხედვით ფიგურის აღდგენა.
ეილერის ფორმულის გაცნობა.
       აქტივობები: მოსწავლებიის მიერ მოხდა საშ.დავალების წარდგენა, ანუ დავალებული ჰქონდათ შინ დაემზადებინათ
 სივრცული ფიგურები და მათი შლილები. ისაუბრეს თავიანთი ხელით დამზადებული სივრცული ფიგურების
 თვისებების შესახებ.
      მასწავლებლის მიერ წარმოდგენილ იქნა  თვალსაჩინოებები.  წარიმართა მსჯელობა თემის გარშემო.
      მასწავლებელმა აჩვენა პროექტორით მრავალწახნაგას აგება და მოსწავლეებმა თვითონაც სცადეს მსგავსი
 ფიგურების შექმნა.
     შედეგი: მოსწავლეებმა გაიღრმავეს სივრცული წარმოდგენები, შეძლეს მათი გრაფიკული გამოსახვა ელემენტების
 (წიბოების, წახნაგების,წვეროების) დასახელება. გაეცვნენ ეილერის ფორმულას და შეძლეს მისი გამოყენება.
    მიუხედავად ჩატარებული აქტივობებისა, ზოგიერთ მოსწავლეს მაინც გაუჭირდა ფიგურათა შლილების ამოცნობა,
 ამიტომ უმჯობესია მოსწავლეებმა მასწავლებლის თანდასწრებით დაამზადონ ფიგურათა შლილები








      -----------------------------------------------------------------------------------------------------------


  #           დამკვირვებელი: შორენა კუპრავა

გაკვეთილის გეგმა
საგანი--ისტორია
კლასი__IX

1.    სახელი და გვარი
მარინა ტარუღიშვილი

2.    სწავლების საფეხური
საბაზო

3.    თემის სახელწოდება
გეორგიევსკის ტრაქტატი(მომზადება,მიღება,შედეგები)

4.    4.  გაკვეთილის
სასწავლო მიზნები
მოსწავლეები გააანალიზებენ საქართველოს საგარეო და საშინაო ვითარებას და შეაფასებენ ერეკლე II-ის კარზე შექმნილ ვითარებას,ახსნიან ტრაქტატის გამომწვევ ფაქტორებს.
5.წინარე ცოდნა

მოსწავლეებმა იციან ტრაქტატამდელი საქართველოს პოლიტიკური ვითარების შესახებ.
6.სწავლის შედეგები
ისტ.IX.5. მოსწავლე მსჯელობს კონკრეტულ საგარეო პოლიტიკურ ცვლილებებზე,რომლებმაც გავლენა მოახდინა ქართულ სახელმწიფოებრიობაზე.
·         აანალიზებს საგარეო ფაქტორების გავლენას საშინაო ვითარებაზე.
·         აფასებს შექმნილ პოლიტიკურ ვითარებას.
·         მსჯელობს მის გამომწვევ მიზეზებზე.
·         გამოთქვამს საკუთარ მოსაზრებას პოლიტიკურ მანევრებზე.

7.მიმდინარეობა
(აქტივობა და დრო)
დრო - 45 წუთი
კლასის ორგანიზება-1 წუთი
აქტივობა - 1-ეთმობა 4 წუთი
წინარე ცოდნის გააქტიურება-მასწავლებელი სვამს კითხვას გეორგიევსკის ტრაქტატამდე რა პოლიტიკური ვითარება იყო ქვეყანაში?მოსწავლეები პასუხობენ.
აქტივობა-2-5 წთ-მასწავლებელი აცნობს მოსწავლეებს გაკვეთილის თემასა და მიზანს,მოკლედ საუბრობს სხვადასხვა ტიპის ისტორიული წყაროების მნიშვნელობაზე,ახსენებს ერეკლეII-ის მეფობის  პერიპეტიებს(მინი-ლექცია).
აქტივობა-3-9 წთ-წერითი დავალება წყვილებში:გაეცანით 1,2 და 3 წყაროებს(გვ.297-298) და შეასრულეთ თანდართული დავალებები
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს დავალება საკუთარ რვეულებში შეასრულონ, ხოლო შემდეგ აძლევს ამ დავალების ინსტრუქციას:
-წაიკითხეთ, სახელმძღვანელოს 297-298-ე გვერდზე წყარო 1, 2 და 3.
-წყარო 1, 2 და 3 შინაარსის მიხედვით შეასრულეთ შემდეგი დავალება:
გააანალიზეთ წყვილებში წყაროები და პრეზენტაცია წარმოადგინეთ.
აქტივობა-4-14 წთ-მოსწავლეები აკეთებენ პრეზენტაციებს.
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს ადგილიდან გააკეთონ პრეზენტაცია.
აქტივობა 5-ეთმობა 5 წუთი
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს ზეპირად ადგილიდან გასცენ პასუხი  შეკითხვებს (აქ რამოდენიმე მაგალითია):
პარაგრაფში მოცემული წყაროების მიხედვით დაადგინეთ:
1.რა ძირითად პირობებს ითვალისწინებდა ტრაქტატი და რა მნიშვნელობა ჰქონდა მას ქართლ-კახეთისსამეფოსათვის?
პასუხი:ტრაქტატი იყო მეგობრობითი ხელშეკრულება ორივე მხარისთვის.ქართლ-კახეთის სამეფოსათვის რუსეთს მფარველობის ხელი უნდა გამოეწოდა.
2.რატომ ვერ მოხერხდა ქართლ-კახეთისა და იმერეთის ერთ სამეფოდ გაერთიანება?
პასუხი:დიდი როლი ითამაშა დარეჯან დედოფლის ამბიციებმა.მას არ სურდა თავისი გერის,გიორგი XII-ის მეფობა ამერ-იმერში.ის ვარაუდობდა,რომ მისი შვილები დაიჩაგრებოდნენ.
3.საქართველოს რა ნაწილები ერთიანდებოდა 1790 წლის ხელშეკრულებით და რამ გამოიწვია ასეთი გაერთიანების საჭიროება?რით ასაბუთებდნენ იმდროინდელი მოღვაწეები საქართველოს სამეფო-სამთავროთა ერთობის აუცილებლობას?რა მნიშვნელობა ჰქონდა ასეთი გაერთიანების ცდას?
პასუხი:ხელშეკრულება სამხედრო-პოლიტიკურ ხასიათს ატარებდა.მოკავშირეები ერეკლეს უპირატესობას აღიარებდნენ,ერეკლეს შვილიშვილი,სოლომონ IIყველაფერში პაპის კარნახით მოქმედებდა.
4.ტრაქტატი რომ არ დაედო მეფეს,სხვა რა გამოსავალი ჰქონდა მეფეს,როცა რთული დილემის წინაშე იდგა?თქვენ როგორ ფიქრობთ?
პასუხი:ძნელია დღევანდელი გადმოსახედიდან იმდროინდელ პოლიტიკურ მანევრებზე დასკვნების გაკეთება,თუმცა,ნათელია,რომ ერთადერთი ოპტიმალური ნაბიჯი იყო.როგორ შეასრულა რუსეთმა ტრაქტით გათვალისწინებული პირობა,ეს სხვა საკითხია.

მოსწავლეები ადგილიდან პასუხობენ. შეკითვებზე პასუხების გაცემისას მოსწავლეებს შორის იმართება დისკუსია, რასაც მასწავლებელი ხელს  უწყობს.
აქტივობა 6-6 წთ-ქართული კულტურა XVIII ს-ის II ნახევარში
(ახალი მასალის ახსნა)
აქტივობა 7-ეთმობა 1 წუთი
საშინაო დავალება-წერილობით დაახასიათეთ ტრაქტატის შემდეგ საქართველოს საშინაო და საგარეო ვითარება.



8.შეფასება
აქტივობა 1 ფასდება შემდეგნაირად: მასწავლებელი თითო სწორ პასუხში წერს თითო ქულას.
აქტივობა 2 ფასდება შემდეგნაირად: მასწავლებელი აკეთებს ზეპირ კომენტარებს: კარგია, კარგად გიმუშავია, სქემა არ არის სრულყოფილი  და ა.შ.
(ქვემოთ იხილე შეფასების რუბრიკა)
აქტივობა 3. ფასდება შემდეგნაირად: მასწავლებელი აკეთებს ზეპირ კომენტარებს: კარგია, საინტერესოა, ზუსტად გაეცი პასუხი, პასუხი არ არის სრულყოფილი, ვინ დაამატებს და ა.შ.
დავალება ფასდება ქულების მეშვეობით, წინასწარ შემუშავებული კრიტერიუმების მიხედვით.
რიტერიუმები:
·         აყალიბებს თეზისებს
·         ამყარებს თეზისს სათანადო არგუმენტებით
·         მაგალითები ადეკვატურად მოჰყავს
·         ენობრივად გამართულია
მასწავლებელი იყენებს განმსაზღვრელ (შეფასების რუბრიკის მეშვეობით) და განმავითარებელ შეფასებას.

9. რესურსები

რესურსები - დაფა, ცარცი, სახელმძღვანელო მე-9 კლასი (მოსწავლის წიგნი), რვეული, კალმისტარი.








დისკუსიის შეფასების რუბრიკა
კონკრეტულ მოსწავლეს თითოეული კრიტერიუმის გასწვრივ ენიჭება შესაბამისი  ქულა

III დონე  (8-10 ქულა)
II დონე (5-7 ქულა)
I დონე (1-4 ქულა)
მოსმენა
ყოველთვის უსმენს და თვალყურს ადევნებს ორატორს
ხშირად უსმენს და უყურებს ორატორს
იშვიათად უსმენს და უყურებს ორატორს
საუბარი
მკაფიოდ მეტყველებს და უყურებს მსმენელებს
ძირითადად მეტყველება გასაგებია და უყურებს მსმენელებს
მეტყველება არამკაფიოა, მსმენელებს უჭირთ გაგება
არავერბალური კომუნიკაცია
შეუძლია ეფექტურად აღიქვას და გამოიყენოს არავერბალური კომუნიკაციის ფორმები (თვალით, ჟესტებით, გამომეტყველებით, ხმით)
ხშირად შეუძლია დაამყაროს არავერბალური კონტაქტი
იშვიათად იყენებს არავერბალურ კომუნიკაციის ფორმებს

მონაწილეობა
უჩვენებს ინტერესს დისკუსიის თემისადმი საჭირო კომენტარებითა და აზრების გამოთქმით
ძირითადად გამოხატავს  ინტერესს. კომენტარები და აზრები ყოველთვის არაა თემის შესატყვისი
მცირე ინტერესი აქვს. არ გამოხატავს ან ვერ უკავშირებს თავის მოსაზრებებს სადისკუსიო თემას
კოოპერაცია
თანამშრომლობს თანაკლასელებთან, აცლის სხვებს აზრის გამოთქმას და იცავს დისკუსიის წესებს
ძირითადად თანამშრომლობს თანაკლასელებთან, ზოგჯერ ერთვება სხვის საუბარში, ძირითადად იცავს დისკუსიის წესებს
იშვიათად თანამშრომლობს და იცავს დისკუსიის წესებს
მოსაზრების არგუმენტირება
მოსაზრება ორიგინალურია და გამყარებულია ფაქტებით, ცნებებით. არის ლოგიკური კავშირი საკითხთან
მოსაზრების გასამყარებლად გამოყენებულია სადავო ფაქტები და ცნებები
მოსაზრება მოკლებულია ლოგიკურ კავშირს საკითხთან და არ არის გამყარებული ფაქტებით






მასწავლებლის თვითშეფასების ცხრილი
1-არადამაკმაყოფილებელი, 2-დამაკმაყოფილებელი, 3-კარგი


შეფასების კრიტერიუმები
1
2
3
მიზნისა და შედეგის შესაბამისობა



ü   
აქტივობები,მოდელები,კლასის ორგანიზების ფორმები



ü   
შეფასება


ü   

დროის განაწილება


ü   

კრეატიულობა



ü   
თვითშეფასება


ü   


                                              


                                                        გაკვეთილის ანალიზი
გაკვეთილმა მოწონება დაიმსახურა,რადგანაც თემა საინტერესო იყო და ბავშვები ხალისით აანალიზებდნენ,მსჯელობდნენ. მიზანი რეალისტურია და შეესაბამება ესგ-ით განსაზღვრულ შედეგებს.
აქტივობები ხელს უწყობს დასახული მიზნის მიღწევას.აქტივობები და მეთოდები ლოგიკურ კავშირშია.მეთოდები შესაბამისობაშია აქტივობებთან,ხოლო კლასის ორგანიზების ფორმები მეთოდებთან.
მასწავლებელმა გამოიყენა  აუცილებელი რესურსები გაკვეთილზე.განსაზღვრული იყო მიზნის შესაბამისი შეფასების მეთოდები,გამოყენებული იყო განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასება.
დრო განაწილებული იყო მიზნობრივად.
კლასში იყვნენ პასიური მოსწავლეები,რომლებსაც საერთოდ არ მიუღიათ მონაწილეობა.
რეკომენდაცია
 პასიური მოსწავლეების გასააქტიურებლად უმჯობესი იქნებოდა სხვა აქტივობების გამოყენება მაგ,გონებრივი იერიში,რომლის დროსაც დავსვამდი  ტრივიალურ კითხვებს და მივმართავდი პასიურ მოსწავლეებს, რათა მათაც შესძლებოდათ პასუხის გაცემა, მერე შევაქებდი და ამით ვაგრძნობინებდი,რომ მათაც შეუძლიათ იყვნენ სრულფასოვანი პიროვნებები.
     ან,აქტივობას ჩავატარებდი ჯგუფური მუშაობის ფორმით, ლიდერებად ავირჩევდი პასიურ მოსწავლეებს და მივცემდი, თუნდაც, ასეთ საკითხს: ,, მე რომ ერეკლე მეფე ვყოფილიყავი“


                                                                     დამკვირვებელი: შორენა კუპრავა






  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#


                 სსიპ - მიხეილ ჯავახიშვილის სახელობის  ქალაქ თბილისის №124 საჯარო სკოლა

                  სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის
              მუშაობის  ანგარიში

         ჯგუფის  ფუნქციებისა და მოვალეობების შესაბამისად: 
Ø  ურთიერთდახმარების კულტურის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით,  კოლეგებს გავაცანით თანამშრომლობის ფორმები:
·         გაკვეთილზე ურთიერთდასწრება კრიტიკული მეგობრის სტატუსით (პროტოკოლების შესაბამისად);
·         ერთობლივი პროექტების განხორციელება;  
·         პრაქტიკის  კვლევა - პრობლემის გადაჭრის გზების ერთობლივი ძიება; სასწავლო ჯგუფებში გაერთიანება,  კლასტერების შექმნა; მეთოდური სემინარები და  სამუშაო შეხვედრები კათედრებზე;  ტრენინგები.
·         კათედრებზე განვიხილეთ და დავაკონკრეტეთ თითოეული აქტივობის განხორციელების მიზანი და მოსალოდნელი შედეგი;  ჯგუფის საქმიანობის პერიოდში, კათედრებზე ცოდნისა და გამოცდილების გაზიარების საშუალებით,  სკოლაში ამაღლდა ურთიერთთანამშრომლობის კულტურა; ჩვენი თნამონაწილეობით ქართული ენისა და ლიტერატურის კათედრა უკვე ორი წელია ახორციელებს პროექტს „თანამედროვე ქართველი მწერალი სკოლაში“(პროექტის ავტორი - გ,სამუშია). პროექტმა ხელი შეუწყო მშობელთა ჩართულობას სასკოლო ცხოვრებაში, წიგნიერების დონის ამაღლებას, მოსწავლეთა განვითარებას არასაგაკვეთილო გარემოში და,  რა თქმა უნდა, ესგ - ს სტანდარტით გათვალისწინებული უნარების განვითარებას.

Ø  კოლეგების პროფესიულ განვითრებაზე ზრუნვა, მათი კონსულტირება ჩვენი მუშაობის ერთ-ერთი ძირითდი პრიორიტეტია.
·         კოლეგები გვესწრებოდნენ გაკვეთილებზე და მონაწილეობა მიიღეს მათ შეფასებაში; პედაგოგებს დაურიგდათ თვითშეფასებისა და ურთიერთშეფასების კითხვარები; თავადაც გამოთქვეს თანამშრომლობის სურვილი, ვინაიდან ნათლად გამოიკვეთა ამ აქტივობის მიზანი - საკუთრი და კოლეგების საჭიროებების დადგენა და ანალიზი, პროფესიული თვითგანვითრების დაგეგმვა.
·          ჩვენი ჯგუფის წევრის ძალისხმევის შედეგად ფრანგული ენის კათედრასთნ თანამშრომლობენ ფრანგი კოლეგები ( ნ. ბეროშვილის პროექტები დიუმას ცენტრთან)
·         შევქმენით ახალი საექსკურსიო მარშრუტი   
Ø  ტრენინგზე მიღებული ცოდნისა და გამოცდილების კოლეგებისათვის გაზიარება ხელს უწყობს ნდობის ფაქტორის ამაღლებას, ნათელყოფს ჩვენი ჯგუფის არსებობის   საჭიროებას.
·          სატრენინგო მასალებზე დაყრდნობით შევქმენით პედაგოგებისათვის საჭირო რესურსი - საპრეზენტაციო მასალა: „სწავლებისა და შეფასების ეფექტური სტრატეგიები“;  ე.წ. პროტოკოლების განხილვა(მ. ტარუღიშვილი).
Ø  განათლების სისტემაში მიმდინარე სიახლეების გაცნობა, არსებულ ცვლილებებზე ინფორმაციის მიწოდება კოლეგებისთვის  ჩვენი საქმიანობის შემადგენელი ნაწილია.
·         ამ მიზნით შევქმენით ე.წ. „მცირე  ბიბლიოთეკა“, სადაც განვათავსეთ სატრენინგო მასალები; სხვადასხვა სამეცნიერო და მეთოდური ლიტერატურა; საგანმანათლებლო პრესა(ჟურნალი „მასწავლებელი“, გაზეთი „ახალი განათლება“) აქვე შეუძლია პედაგოგს გაეცნოს  პროფესიული სტანდარტის ახალ ვერსიას, ეთიკის კოდექსსა  და სხვა მისთვის საინტერესო საკანონმდებლო მასალას.
     უკვე ორი წელია ხორციელდება ქართული ენისა და ლიტერატურის კათედრასთან ერთობლივი პროექტი „თანამედროვე ქართველი მწერლები სკოლაში“.
Ø  პროფესიული განვითარების ჯგუფის მუშაობის წარდგენა და პერიოდული ანგარიშგება კოლეგების წინაშე ჩვენი საქმიანობის აუცილებელი შემადგენელი  კომპონენტია.
·         გაწეული მუშაობის უკეთ წარმოსაჩენად, შევქმენით  ჯგუფის ბლოგი (ავტორი- მ. ტარუღიშვილი); და  საპრეზენტაციო ბუკლეტი (შ. კუპრავა).

                   
                                                  კონფერენციის თეზისები
მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის  მუშაობის შესხებ
ჯგუფის წევრები: 1. ოდიშარია დალი – მათემატიკა  – 577332525
                                 2. მამარდაშვილი მარინე – ქართული –577332552
                                 3.ბეროშვილი ნონა –ფრანგული ენა – 577332508
                                 4. ტარუღიშვილი მარინა –საზ. მეცნიერებ. (ისტორია) – 577332531
                                 5. ლაზაშვილი მაია – –საზ. მეცნიერებ. (ისტორია) –   577332509
                                 6.კუპრავა შორენა –  დაწყებითი განათლება – 577332578
                                 7. კოპლატაძე მაკა – საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები –577332592
·         მუშაობის კოორდინირებულად წარმართვის მიზნით, ჯგუფის წევრები სკოლაში ურთიერთთანამშრომლობის კულტურის ამაღლებისათვის სისტემატურად მართავენ შეხვედრებს საგნობრივი კათედრების მიხედვით;
·         პედაგოგები გაეცნენ განათლების სისტემაში მიმდინარე ცვლილებებს,  პროფესიული სტანდარტის ახალ ვერსიას, თანამშრომლობითი კულტურის დამკვიდრების შესახებ სატრენინგო მასალებს.
·         პედაგოგებმა მიიღეს ინფორმაცია პროფესიული განვითარების ჯგუფის მუშაობის შესახებ; გამოკვეთეს თავიანთი საჭიროებები; გაიაზრეს ჯგუფთან თანამშრომლობის სტრატეგიები;  მონაწილეობა მიიღეს ჯგუფის სამუშაო გეგმის შედგენაში.
·         ჯგუფის საქმიანობის პერიოდში სკოლაში ამაღლდა ურთიერთთანამშრომლობის კულტურა;
·          წარმოდგენილ მასალებზე დაკვირვებით გავაანალიზეთ მასწავლებლისა და მოსწავლის პორტფოლიოს წარმოების საკითხები, რაც განაპირობებს პედაგოგის საქმიანობის ეფექტურობის ზრდას.
·                             მიხეილ ჯავახიშვილის სახელობის  ქალაქ თბილისის №124 საჯარო სკოლის სწავლა–სწავლების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, მოვიძიეთ და პედაგოგებს გავაცანით სასწავლო რესურსები   სახალისო აქტივობებისათვის.
·          განვიხილეთ ტესტის შედგენის სტრატეგიები; პედაგოგებმა წარმოადგინეს, როგორც ინდივიდუალურად, ასევე კათედრებზე შემუშავებული ტესტების ნიმუშები; გამოვკვეთეთ ხარვეზები; მასწავლებლებმა შეაფასეს წარმოდგენილი ტესტების სანდოობა; გაიაზრეს მათი პრაქტიკაში გამოყენების რისკები; დაგეგმეს ტესტებში ცვლილებების შეტანა სტანდარტის შესაბამისად.
·          ჯგუფის წევრები დაესწრნენ პროექტის ფარგლებში ჩატარებულ საგნობრივ ტრენინგებს. მიღებული ცოდნისა და გამოცდილების შესახებ ინფორმაცია გავუზიარეთ კოლეგებს, გავაცანით (მივაწოდეთ)ტრენინგის მასალები.
·          ჯგუფის წევრების ინიციატივით კათედრებზე მოეწყო საგაკვეთილო გეგმების განხილვა. არსებული მასალა მიუსადაგეს შეთავაზებულ სტანდარტს; გამოკვეთეს ხარვეზები; დასახეს მათი გამოსწორების გზები;
·         დავგეგმეთ პროფესიული განვითარებისათვის აუცილებელი ღონისძიებები:
კვლევა – საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების სწავლების დონე VII კლასებში;
პროექტი – თანამედროვე ქართველი მწერლები სკოლაში.






--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

# 
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის სამუშაო გეგმა

საქმიანობა / აქტივობა
მიზანი
შესრულების ვადა
პასუხისმგებელი/
პასუხისმგებლები
რესურსები
 შედეგები
ინდიკატორები
1.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფში ჯგუფის წევრების ფუნქცია-მოვალებების გაცნობა.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრებმა განიხილონ და გააანალიზონ ჯგუფის წევრების ფუნქცია მოვალეობები.
სექტემბერი

სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრების ფუნქცია-მოვალებების ჩამონათვალი.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრებმა გაანალიზეს ჯგუფის თითოეული წევრის ფუნქცია მოვალეობები.
1. ფუნქცია მოვალეობების ჩამონათვალი;

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
2.
მასწავლებლის პროფესიული სტანდარტის განხილვა და პროფესიული განვითარების საჭიროების დადგენა და შედარება ჯგუფის წევრების ფუნქცია-მოვალეობებთან.
მასწავლებლებმა განიხილონ მასწავლებლის პროფესიული სტანდრატი, იმსჯელონ პროფესიული განვითარების საჭიროებაზე, განსაზღვრონ შესაბამისი აქტივობები და შეადარონ ჯგუფის ფუნქცია მოვალეობებს.
სექტემბერი

მასწავლებლის პორფესიული სტანდარტი;
ჯგუფის ფუნქცია-მოვალეობების ჩამონათვალი.
დაფა;
ცარცი;
დაფის საშლელი;
ფურცელი;
კალამი.
მასწავლებლებმა განიხილეს მასწავლებლის პროფესიული სტანდრატი, იმსჯელეს პროფესიული განვითარების საჭიროებაზე, განსაზღვრეს შესაბამისი აქტივობები და შეადარეს ჯგუფის ფუნქცია მოვალეობებს.
1. პროფესიული განვითარების საჭიროების ჩამონათვალი;

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
3.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებეთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრების ფუნქცია-მოვალეობების შესაბამისი აქტივობების დადგენა.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრებმა იმსჯელონ და დაადგინონ, ჯგუფის ფუნქცია-მოვალეობების შესაბამისი პროფესიული განვითარებისათვის საჭირო აქტივობები.
 ოქტომბერი.

დაფა;
ცარცი;
დაფის საშლელი;
ფურცელი;
კალამი.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრებმა დაადგინეს ჯგუფის ფუნქცია-მოვალეობების შესაბამისი პროფესიული განვითარებისათვის საჭირო აქტივობები.
1. აქტივობების ჩამონათვალი;

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
4.
დადგენილი აქტივობების მიხედვით სამოქმედო გეგმის შედგენა.
ჯგუფის წევრებმა დადგენილი აქტივობები დაალაგონ შესაბამისი თანმიმდევრობით, განსაზღვრონ აქტივობათა შესრულების ვადები, მათზე პასუხისმგებელი პირები, საჭირო რესურსები და შედეგები.
ოქტომბერი

დაფა;
ცარცი;
დაფის საშლელი;
ფურცელი;
კალამი;
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის სამუშაო გეგმის ჩარჩო.
ჯგუფის წევრებმა დადგენილი აქტივობები დაალაგეს შესაბამისი თანმიმდევრობით, განსაზღვრეს აქტივობათა შესრულების ვადები, მათზე პასუხისმგებელი პირები, საჭირო რესურსები და შედეგები.
1. წარმოდგენილი სამოქმედო გეგმის;

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
5.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის სამუშაო გეგმის სკოლის ადმინისტრაციისა და პედაგოგიური კოლექტივის წევრებისათვის გაცნობა.
სკოლის ადმინისტრაციისა და პედაგოგიური კოლექტივის წევრები გაეცნონ სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის სამოქმედო გეგმას.
ოქტომბერი

დაბეჭდილი სამოქმედო გეგმა;
სკოლის ადმინისტრაციისა და პედაგოგიური კოლექტივის წევრები გაეცნენ სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის სამოქმედო გეგმას.
1. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა;

6.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის პორტფოლიოს სავარაუდო შინაარსის განსაზღვრა.
ჯგუფის წევრებმა განსაზღვრონ სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის პორტფოლიოს სავარაუდო შინაარსი.
ნოემბერი

ბაინდერი/საქაღალდე;
ფაილები;
ფერადი ფურცლები;
ფურცელი;
კალამი.
ჯგუფის წევრბმა განსაზღვრეს სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის პორტფოლიოს სავარაუდო შინაარსი.
1. პორტფოლიოს შინაარსი;

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.

7.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრი მასწავლებლების მიერ
გაკვეთილის  გეგმისა და თემატურის გეგმის ფორმების შემუშავება.
ჯგუფის წევრებმა შეიმუშაონ გაკვეთილის  გეგმისა და თემატური გეგმის ფორმები.
ნოემბრეი

დაფა;
ცარცი;
დაფის საშლელი;
ფურცელი;
კალამი;
პერსონალური კომპიუტერი;
პრინტერი.
ჯგუფის წევრებმა შეიმუშავეს გაკვეთილის  გეგმისა და თემატური გეგმის ფორმები.
1. გაკვეთილის  გეგმისა და მთემატური გეგმის ფორმები;

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
8.
მასწავლებელთა და მოსწავლეთა შეფასებისა და თვითშეფასების ფორმების განხილვა/შემუშავება.
ჯგუფის წევრებმა განიხილო/შეიმუშაონ მასწავლებელთა და მოსწავლეთა შეფასებისა და თვითშეფასების ფორმები.
ნოემბერი

დაფა;
ცარცი;
დაფის საშლელი;
ფურცელი;
კალამი;
მასწავლებელთა შეფასებისა და თვითშეფასების ფორმების ნიმუშები;
პერსონალური კომპიუტერი,
პრინტერი.
ჯგუფის წევრებმა განიხილეს/შეიმუშავეს მასწავლებელთა და მოსწავლეთა შეფასებისა და თვითშეფასების ფორმები.
1. მასწავლებელთა და მოსწავლეთა შეფასებისა და თვითშეფასების ფორმები;

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
9.
ჯგუფის წევრი მასწავლებლების მიერ სამოდელო და ინტეგრირებული გაკვეთილების ერთობლივი დაგეგმვა, ჩატარება და შეფასება.
ჯგუფის წევრმა მასწავლებლებმა ერთობლივად დაგეგმონ  სამოდელო და ინტეგრირებული გაკვეთილები, ჩაატარონ და შეაფასონ.
ოქტომბერი -ივნისი

გაკვეთილის გეგმის ფორმა;
კალამი;
განხორციელებული გაკვეთილის შეფასების ფორმა;
გაკვეთილის ავტორი მასწავლებლების თვითშეფასების ფორმა.
ჯგუფის წევრმა მასწავლებლებმა ერთობლივად დაგეგმეს, ჩაატარეს და შეაფასეს  სამოდელო და ინტეგრირებული გაკვეთილები.
1. გაკვეთილის გეგმა;

2. ჩატარებული გაკვეთილის ამსახველი მასალა;

3. გაკვეთილის შემფასებლის მიერ შევსებული ფორმა;

4. გაკვეთილის ავტორი/ავტორების თვითშეფასება;

5. შეხვედრის ჩანაწერების შევსებული ფორმები შესაბამისი რაოდენობით.
10.
ჯგუფის წევრი მასწავლებლების პორტფოლიოების სავარაუდო შინაარსის განსაზღვრა.
ჯგუფის წევრმა მასწავლებლებმა განსაზღვრონ საკუთარი პორტფოლიოს სავარაუდო შინაარსი.
ნოემბერი

პერსონალური კომპიუტერი;
პრინტერი;
ფურცელი.
ჯგუფის წევრმა მასწავლებლებმა განსაზღვრეს საკუთარი პორტფოლიოს სავარაუდო შინაარსი.
1. პორტფოლიოს შინაარსის ჩამონათვალი;

2. შეხვედრის ჩანაწერების შევსებული ფორმა.
11.
ჯგუფის წევრების მრგვალი მაგიდა - მოსწავლეთა თვითშეფასების და ურთიერთშეფასების სტრატეგიების განსაზღვრა.
ჯგუფის წევრმა მასწავლებლებმა განსაზღვრონ მოსწავლეთა შეფასებისა და ურთიერთშეფასების სტრატეგიები.
დეკემბერი

დაფა;
ცარცი;
დაფის საშლელი;
ფურცელი;
კალამი;
ჯგუფის წევრმა მასწავლებლებმა განსაზღვრეს მოსწავლეთა შეფასებისა და ურთიერთშეფასების სტრატეგიები.
1. მოსწავლეთა თვითშეფასების ფორმა;

2. მოსწავლეთა ურთიერთშეფასების ფორმა;

3. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
12.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის სემესტრული ანგარიში სამოქმედო გეგმის განხორციელების შესახებ.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრებმა მოამზადონ სემესტრული ანგარიში სამოქმედო გეგმის განხორციელების შესახებ.
დეკემბერი

დაფა;
ცარცი;
დაფის საშლელი;
ფურცელი;
კალამი;
ანგარიშის ფორმა;
პერსონალური კომპიუტერი;
პრინტერი.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრებმა მოამზადეს სემესტრული ანგარიში სამოქმედო გეგმის განხორციელების შესახებ.
1. შევსებული ანგარიშის ფორმა;

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
13.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის სამოქმედო გეგმის გადახედვა.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრებმა იმსჯელონ სამოქმედო გეგმაში ცვლილებების შეტანის შესახებ.
იანვარი

ფურცელი;
კალამი;
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის სამოქმედო გეგმა;
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრებმა იმსჯელეს სამოქმედო გეგმაში ცვლილებების შეტანის შესახებ.
1. სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის სამოქმედო გეგმა. (ცვლილებების შემთხვეაში ცვლილებებითურთ).

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
14.
პედაგოგიური კვლევის შესახებ არსებული მასალის განხილვა.
ჯგუფის წევრებმა მოიძიონ, განიხილონ და შეაფასონ თეორიული მასალა პედაგოგიური კვლევის შესახებ.
იანვარი

ფურცელი;
კალამი;
თეორიული მასალა პედაგოგიური კვლევის შესახებ; პერსონალური კომპიუტერი;
პრინტერი;
ინტერნეტი.
ჯგუფის წევრებმა მოიძიეს, განიხილეს და შეაფასეს თეორიული მასალა პედაგოგიური კვლევის შესახებ.
1. პედაგოგიური კვლევის შესახებ მოძიებული მასალა; (ასლები)

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
15.
საკვლევი საკითხის განსაზღვრა და კვლევის მეთოდების შერჩევა. კვლევის დაგეგმვა, ჩატარება და  შემუშავებული რეკომენდაციების პრეზენტაცია სკოლის ადმინისტრაციასა და პედაგოგიურ კოლექტივთან.
ჯგუფის წევრებმა განსაზღვრონ საკვლევი საკითხი, შეარჩიონ შესაბამისი მეთოდები, დაგეგმონ, ჩაატარონ კვლევა, კვლევის შედეგებზე დაყრდნობით შეიმუშაონ რეკომენდაციები და მოაწყონ მათი პრეზენტაცია.
თებერვალი - აპრილი

ფურცელი;
კალამი;
კვლევის მეთოდების შესაბამისი მასლა.
ჯგუფის წევრებმა განსაზღვრეს საკვლევი საკითხი, შეარჩიეს შესაბამისი მეთოდები, დაგეგმეს, ჩაატარეს, კვლევა და მოაწყვეს შედეგებზე დაყრდნობით შემუშავებული რეკომენდაციების პრეზენტაცია.
1. კვლევის შესაბამისი მასლა.

2. შეხვედრის ჩანაწერების შესაბამისი შევსებული ფორმები.
16.
მასწავლებლის პორტფოლიოს შეფასების კრიტერიუმების განსაზღვრა.
ჯგუფის წევრმა მასწავლებლებმა  განსაზღვრონ მასწავლებლის პორტფოლიოს შეფასების კრიტერიუმები.
თებერვალი

დაფა;
ცარცი;
დაფის საშლელი;
ფურცელი;
კალამი;
პორტფოლიოს შინაარსის ჩამონათვალი;
პერსონალური კომპიუტერი;
პრინტერი.
ჯგუფის წევრებმა განსაზღვრეს მასწავლებლის პორტფოლიოს შეფასების კრიტერიუმები.
1. პორტფოლიოს შეფასების კრიტერიუმები;

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
17.
ჯგუფის წევრი მასწავლებლების პორტფოლიოს თვითშეფასება და შეფასება. რეკომენდაციების შემუშავება.
ჯგუფის წევრმა მასწავლებლებმა შეაფასონ და კოლეგებს შეაფასებინონ საკუთარი პორტფოლიოები. შეიმუშაონ რეკომენდაციები.
მარტი

პორტფოლიოს შეფასების ფორმა;
ჯგუფის წევრმა მასწავლებლებმა შეაფასეს და კოლეგებს შეაფასებინეს საკუთარი პორტფოლიოები. შეიმუშავეს რეკომენდაციები.
1. ჯგუფის წევრების თვითშეფასებები;

2. ჯგუფის წევრის შეფასება;

3. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
18.
ჯგუფის წევრი მასწავლებლების პორტფოლიოებიდან სანიმუშოს შერჩევა და მისი გაცნობა სკოლის ადმინისტრაციისა და პედაგოგიური კოლექტივისათვის.
ჯგუფის წევრმა მასწავლებლებმა შეარჩიონ სანიმუშო პორტფოლიო და გააცნონ სკოლის ადმინისტრაციასა და პედაგოგიურ კოლექტივს.
აპრილი

პორტფოლიოები;
სანიმუშო პორტფოლიო;
ქიმიის კაბინეტი.
ჯგუფის წევრმა მასწავლებლებმა შეარჩიეს სანიმუშო პორტფოლიო და გააცნეს სკოლის ადმინისტრაციასა და პედაგოგიურ კოლექტივს.
1.  შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
19.
ჯგუფის წევრი მასწავლებლების მიერ ერთობლივად დაგეგმილი მიზნობრივი ექსკურსია სკოლის IX, X და XI კლასის მოსწავლეებისათვის.
ჯგუფის წევრმა მასწავლებლებმა ერთობლივად დაგეგმონ და განახორციელონ   მიზნობრივი ექსკურსია სკოლის IX, X და XI კლასის მოსწავლეებისათვის.
მაისი

თანხა;
ავოტბუსი.
ჯგუფის წევრმა მასწავლებლებმა ერთობლივად დაგეგმონ და განახორციელონ   მიზნობრივი ექსკურსია სკოლის IX, X და XI კლასის მოსწავლეებისათვის.
1. ექსკურსიის ამსახველი მასალა;

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
20.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის ანგარიშის მომზადება სამოქმედო გეგმის განხორციელების შესახებ.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრებმა მოამზადონ ანგარიში სამოქმედო გეგმის განხორციელების შესახებ.
მაისი

ფურცელი;
კალამი;
ანგარიშის ფორმა;
პერსონალური კომპიუტერი;
პრინტერი.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრებმა მოამზადეს ანგარიში სამოქმედო გეგმის განხორციელების შესახებ.
1. ანგარიში;

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.
21.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის ანგარიშის პრეზენტაცია სკოლის ადმინისტრაციისა და პედაგოგიური კოლექტივის წინაშე.
სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრებმა მოაწყონ პროფესიული განვითარების ჯგუფის სამოქმედო გეგმის განხორციელების ანგარიშის პრეზენტაცია სკოლის ადმინისტრაციისა და პედაგოგიური კოლექტივის წინაშე.
ივნისი

დაბეჭდილი ანაგარიში.
პროფესიული განვითარების ჯგუფის წევრებმა მოაწყეს პროფესიული განვითარების ჯგუფის სამოქმედო გეგმის განხორციელების ანგარიშის პრეზენტაცია სკოლის ადმინისტრაციისა და პედაგოგიური კოლექტივის წინაშე.
1. სამოქმედო გეგმის განხორციელების ანგარიში;

2. შეხვედრის ჩანაწერის შევსებული ფორმა.



--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------




       #    პროგრამა  „სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული        განვითარება


საგრანტო კონკურსი


მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი „სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების“ პროგრამის ფარგლებში აცხადებს გრანტების კონკურსს და კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად იწვევს პროგრამის პილოტირებაში ჩართულ სკოლებს.
კონკურსის მიზანია, პროგრამის ამოცანების შესაბამისად, დაეხმაროს სკოლებს თანამშრომლობითი კულტურის ჩამოყალიბებაში, თანამშრომლობის გზით სასწავლო პროცესის ეფექტიანად წარმართვასა და, ზოგადად, სწავლება-სწავლის ხარისხის ამაღლებაში.
პრობლების აღწერა          
„სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების“ პროგრამის პილოტირებაში მონაწილეობს 206 სკოლა საქართველოს ყველა რაიონიდან. თითოეულ სკოლაში შექმნილია სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფი 7 მასწავლებლის შემადგენლობით. პროგრამის მიმართ მასწავლებელთა განწყობა-დამოკიდებულებების საბაზო კვლევამ აჩვენა, რომ პროგრამაში ჩართული მასწავლებლების დიდი ნაწილის მოტივაცია გარეგანი ფაქტორის - დამატებითი ანაზღაურების - არარსებობის გამო დაბალი იყო. მიუხედავად ამისა, პროგრამის მიმდინარეობის პროცესში გამოიკვეთა, რომ ჯგუფების აქტიურობის ხარისხი გაიზარდა. ამას მოწმობს პროგრამის პირველადი მონიტორინგის შედეგები. თუმცა პილოტირების პროცესში მონაწილე სკოლების დიდ ნაწილში ჯერ კიდევ პრობლემად რჩება სხვა მასწავლებელთა ჩართვა სკოლის ბაზაზე პროფესიული განვითარების ღონისძიებებში, სასურველზე ნაკლებია პროფესიული განვითარების ჯგუფის  გავლენა სკოლის განვითარებასა და სწავლება- სწავლის ხარისხზე. ამის ერთ-ერთი მიზეზი ჯგუფის საქმიანობის მიმართ სკოლის სხვა მასწავლებელთა ნდობისა და, ზოგადად, თანამშრომლობითი კულტურის ნაკლებობაა. კონკურსი ხელს შეუწყობს როგორც ჯგუფის მუშაობის ეფექტიანობას, ისე მისი საქმიანობის მიმართ ინტერესის გაზრდას, თანამშრომლობითი კულტურის განვითარებას და, ზოგადა, სკოლის განვითარებას, სწავლება-სწავლის ხარისხის ამაღლებას.
ზოგადი ინფორმაცია        პროგრამის შესახებ
სკოლებზე პასუხისმგებლობის დელეგირებისა და ავტონომიურობის ზრდის პირობებში
       მასწავლებელთა პროფესიული საჭიროებების დადგენა და სკოლის დონეზე მასწავლებელთა უწყვეტი პროფესიული განვითარების ხელშეწყობა.
       საკუთარი პროფესიული განვითარების დაგეგმვაში, წარმართვასა და შეფასებაში მასწავლებელთა მონაწილეობისა და  პასუხისმგებლობის ზრდა.
       სკოლებში ურთიერთთანამშრომლობის კულტურის დამკვიდრება.
       მასწავლებელთა საქმიანობის ხარისხის ეფექტიანობის ზრდა ურთიერთსწავლების გზით.
რაც  საბოლოოდ  ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლებში სწავლა-სწავლების ხარისხის გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს.

საგრანტო კონკურსის მიზანი
საგრანტო კონკურსი მიზნად ისახავს ისეთი პროექტების მხარდაჭერას, რომლებიც ხელს შეუწყობს სასკოლო ცხოვრებაში თანამშრომლობითი კულტურის ჩამოყალიბებას, თანამშრომლობის გზით სასწავლო პროცესის ეფექტიანად წარმართვასა და, ზოგადად, სწავლება-სწავლის ხარისხის ამაღლებას.
გრანტები გაიცემა სახელმწიფო პროგრამით გათვალსწინებული  პრიორიტეტებისა და მისაღწევი შედეგების გათვალისწინებით.

განაცხადის მიღების პროცედურა და მიღების ბოლო ვადა
საგრანტო განაცხადების მიღების ბოლო ვადაა: 2014 წლის 15 ივლისი. ვადის გასვლის შემდეგ წარმოდგენილი განაცხადი არ განიხილება.
პროექტით გათვალისწინებული აქტივობების ხანგრძლივობა არ უნდა აჭარბებდეს 4 თვეს და უნდა დასრულდეს 2014 წლის 10 დეკემბრამდე.
გრანტის მაქსიმალური თანხა შეადგენს 3000 ლარს. სასურველია გრანტების თანადაფინანსება უკვე არსებული გარანტირებული დაფინანსების შემთხვევაში.
საგრანტო კონკურსისთვის ჩაბარებული ყველა მასალა და საბუთი წარმოადგენს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის საკუთრებას და აღარ დაუბრუნდება განმცხადებელს.
პროექტის შერჩევის კრიტერიუმები
ქვემოთ ჩამოთვლილია ის ძირითადი კრიტერიუმები, რომელთა მიხედვითაც შეფასდება შემოსული საგრანტო განაცხადები:
·                     რამდენად შეესაბამება განაცხადი კონკურსის ამოცანებსა და პირობებს;
·                     პროგრამის ამოცანებთან შესაბამისობის ხარისხი;
·                     დასაბუთებული და განხორციელებადი სამოქმედო გეგმა: რამდენად რეალურია პროექტის მიზნების მიღწევა;
·                     პროექტის შედეგების მასშტაბები და მნიშვნელობა;
·                     პროექტის შედეგების მდგრადობა;
·                     მოსალოდნელი შედეგების შეფასების გეგმის ეფექტიანობა;
·                     პროექტის ბიუჯეტის ხარჯების ეფექტიანობა.

ობიექტური და მიუკერძოებელი შერჩევის უზრუნველსაყოფად პროექტები განიხილება სპეციალური კომისიის მიერ. საბოლოო გადაწყვეტილება გრანტის გაცემის შესახებ მიიღება ცენტრის მიერ.
კონკურსში წარმოდგენილი პროექტების განხილვის პროცესში შეიძლება მოთხოვნილ იქნას დამატებითი ინფორმაცია.

დახმარება საგრანტო განაცხადის მომზადებისთვის
დამატებითი ინფორმაციისთვის შეგიძლიათ მიმართოთ პროგრამის კოორდინატორს - მაია ინასარიძეს.
საკონტაქტო ინფორმაცია:
გმირ კურსანტთა ქუჩა 1.
თბილისი, საქართველო
ტელეფონი: (+595 77) 646506, 736424
ელფოსტა: minasaridze@tpdc.ge, maiaelene@yahoo.com
Skype: maia_inasaridze13
შენიშვნა:
გთხოვთ, გაითვალისწინოთ, რომ პროექტით მოთხოვნილი რესურსის შესყიდვის აუცილებლობა უნდა გამომდინარეობდეს საგრანტო პროექტის მიზნებიდან და, შესაბამისად, აღნიშნული წარმოადგენდეს მხოლოდ პროექტის განხორციელების თანამდევ პროცესს.
„სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარება“
საპროექტო განაცხადის ფორმა

რეგისტრაციის №


პროექტის სათაური :




განმცხადებელი
სახელი



მისამართი:


ინდექსი / ქალაქი/ ქუჩა
ტელეფონი:








მობილური

ოფისის

ფაქსი

სახლის
ელ-ფოსტა:










სკოლის დირექტორი ხელმძღვანელი
სახელი:



მისამართი:


ინდექსი / ქალაქი/ ქუჩა
ტელეფონი:








მობილური

ოფისის

ფაქსი

სახლის
ელ-ფოსტა:










პროექტის ხელმძღვანელი
სახელი:



მისამართი:

თანამდებობა:


ინდექსი / ქალაქი/ ქუჩა
ტელეფონი:






790204510

მობილური

ოფისის

ფაქსი

სახლის
ელ-ფოსტა:










პროექტის დაწყების თარიღი:

პროექტის დასრულების თარიღი:

                                                                                   რიცხვი/თვე/წელი                                                                                                      რიცხვი/თვე/წელი
                                                                            
        მოთხოვნილი თანხა:



დაფინანსება სხვა წყაროდან:


წყარო:


       პროექტის საერთო ღირებულება:


                                                               
                მე, ზემოხსენებული პროექტის ხელმძღვანელი _______________________________  ვიღებ პასუხისმგებლობას, რომ მიღებულ ყოველგვარ ფინანსურ ან მატერიალურ დახმარებას გამოვიყენებ ისე, როგორც გათვალისწინებულია პროექტით. მე თანახმა ვარ დავიცვა ცენტრის მიერ დადგენილი ანგარიშგების წესები.



          ___________________________________                                                          ______________        
         ხელს აწერს პროექტის ხელმძღვანელი                                                თარიღი



               
         ___________________________________                                                   _____________
        ხელს აწერს სკოლის დირექტორი                                          თარიღი                                                                                                                          




პროექტის შედგენის სახელმძღვანელო

(გრანტის მოსაპოვებლად წარმოდგენილი განაცხადი/პროექტი უნდა მომზადდეს ქვემოთ აღნიშნული მოთხოვნების გათვალისწინებით)

განაცხადი შემოტანილი უნდა იყოს ნაბეჭდი სახით. განაცხადი უნდა შედგებოდეს შემდეგი ნაწილებისაგან:
·                     თავფურცელი
·                     პროექტის აღწერა
·                     ბიუჯეტი
·                     მოსალოდნელი შედეგები
·                     მონიტორინგი და შეფასება

განაცხადს უნდა ერთვოდეს:
·                     ორი სარეკომენდაციო წერილი

განაცხადს შეიძლება დაურთოთ:
·                     დამატებითი ინფორმაცია/დანართები (ნებისმიერი ინფორმაცია, რომელიც განამტკიცებს განაცხადს და გახდის მას უფრო დამაჯერებელსა და გასაგებს)

არასრული განაცხადი ჩაითვლება ტექნიკურად გაუმართავად და არ განიხილება.

1. თავფურცელი

თავფურცელი უნდა შეიცავდეს:

  • პროექტის სახელწოდებას;
  • განმცხადებელი ორგანიზაციის სახელწოდებას;
  • ორგანიზაციის მისამართს და საკონტაქტო ტელეფონს, ელ-ფოსტას და ფაქსს;
  • პროექტის განხორციელების ვადებს;
  • პროექტით მოთხოვნილი თანხის ოდენობას; ალტერნატიული დაფინანსების შემთვევაში პროექტიში მითთებული უნდა იყოს ამ კონტრიბუციის რაოდენობა და წყარო;
  • პროექტის განხორციელებაზე პასუხისმგებელი პირის ვინაობას და თანამდებობას.

თავფურცელი უნდა იყოს ხელმოწერილი პროექტის ხელმძღვანელისა და სკოლის დირექტორის მიერ და წარმოადგენდეს დედანს. რეკომენდაციები წარმოდგენილი უნდა იყოს დედნის სახით.

წარმოდგენილი განაცხადი (პროექტი) განმცხადებელს არ დაუბრუნდება.

სააპლიკაციო ფორმის შევსებასთან დაკავშირებით დამატებითი ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია პროგრამის კოორდინატორთან.

2. ინფორმაცია განმცხადებლის და შემსრულებლის შესახებ

ეს ნაწილი უნდა მოიცავდეს ინფორმაციას პროექტის წარმდგენის და პროექტის შესრულებაში/განხორციელებაში მონაწილე პირებისა თუ ორგანიზაციების შესახებ. მისი მოცულობა არ უნდა აღემატებოდეს ერთ გვერდს.

სააპლიკაციო ფორმის აღნიშნული ნაწილი უნდა შეიცავდეს შემდეგი სახის ინფორმაციას:

·                     მიუთითეთ ამ ორგანიზაციის სრული დასახელება.
·                     ორგანიზაციის რეგისტრაციის თარიღი, მარეგისტრირებელი ორგანოს დასახელება და რეგისტრაციის ნომერი.
·                     პროექტის ხელმძღვანელის, განმახორციელებელი ჯგუფის წევრების სამუშაო აღწერილობა და მოკლე ბიოგრაფიული მონაცემები.
·                     მიუთითეთ, გაქვთ თუ არა მიმდინარე პროექტ(ებ)ი (პროექტის სათაური).
·                     მიუთითეთ ის პროექტები, რომელთა შესრულებაზე მუშაობდა თქვენი სკოლა ბოლო ორი წლის განმავლობაში, ასეთის არსებობის შემთხვევაში.
·                     სკოლის საბანკო ანგარიშის ნომერი.


განმცხადებელ ორგანიზაციას ასევე მოეთხოვება მიუთითოს, ჰქონდა თუ არა მოცემული პროექტი წარდგენილი სხვა ფონდებში ან დონორ ორგანიზაციებში დასაფინანსებლად (პროექტის სახელწოდების და წარდგენის მითითებით).

აღნიშნული პუნქტი უნდა მოიცავდეს ასევე ინფორმაციას იმ პირებსა თუ ორგანიზაცია(ებ)ზე, რომლებიც არიან თქვენ მიერ წარმოდგენილი პროექტის შემსრულებლები. ამასთან აუცილებელია თანხმობა პროექტის განხორციელებაში მონაწილეობაზე დაადასტურონ ხელმოწერებით.

აღნიშნეთ არსებობს თუ არა ინტერესთა კონფლიქტი

კი     არა
განმარტება
თუ თქვენთვის ცნობილია, რომ პროექტის დაფინანსებაზე გადაწყვეტილების მიმღებ პირს/პირებს (საგრანტო კონკურსის კომისიის წევრებს) შესაძლოა ჰქონდეთ ინტერესთა  კონფლიქტი, გთხოვთ მიუთითოთ შესაბამისი პირი/ები და ინტერესთა კონფლიქტის სახე.

3. პროექტის აღწერა

პროექტის აღწერა არის სააპლიკაციო ფორმის ერთ-ერთი ძირითადი შემადგენელი ნაწილი. მისი მოცულობა არ უნდა აღემატებოდეს ორ გვერდს. აღნიშნული პუნქტი სასურველია დაიყოს ქვეპუნქტებად, რომელშიც გაერთიანდება შემდეგი სახის ინფორმაცია:

ა) პრობლემის განსაზღვრა (არსებული სიტუაციის ანალიზი)
გულისხმობს იმ კონკრეტული პრობლემის ხაზგასმას, რომლის საპასუხოდაც არის მიმართული თქვენი პროექტი.
 
ბ) მიზანი
გულისხმობს ფართო, ზოგად დებულებას იმის შესახებ, თუ რისი მიღწევა გსურთ. პროექტის მიზანს უნდა წარმოადგენდეს ისეთი სასურველი გარემოს ან პირობების შექმნა, რომელიც მიმართული იქნება ზემოთ აღწერილ პრობლემასთან.
  
გ) ამოცანები
გულისხმობს კონკრეტულ ნაბიჯებს მიზნის მისაღწევად. აქ უნდა მიუთითოთ რა ამოცანების შესრულებას ისახავთ პროექტში მითითებული მიზნის მისაღწევად. მიზნის მისაღწევად შეიძლება დაისახოთ ერთი, ორი ან რამდენიმე ამოცანა პროექტის სპეციფიკის გათვალისწინებით.
   
დ) განხორციელების გზები
გულისხმობს კიდევ უფრო კონკრეტულ ნაბიჯებს თქვენ მიერ დასმული ამოცანების შესასრულებლად. განხორციელების გზები არის პროცესი, რომელც პასუხებს შემდეგ კითხვებს:
1) “როგორ?” - როგორ განახორციელებთ თქვენი პროექტის ამოცანებს?
2) “ვინ?” - ვინ მონაწილეობს თქვენი პროექტის განხორციელებაში? რა არის მათი ფუნქციები პროექტში?


4. პროექტის შესრულების განრიგი

ეს თავი უნდა შეიცავდეს პროექტის დროში განაწილებულ მსვლელობას. მასში უნდა აისახოს ეტაპებად დაყოფილი პროექტის შესასრულებლად გასაწევი საქმიანობა, განაწილებული თვეების (დღეების, კვირების, კვარტლების) მიხედვით თქვენი პროექტის სპეციფიკიდან გამომდინარე. მაგ.:

I ეტაპი -
სექტემბერში შევასრულებთ მოსამზადებელ სამუშაოს თებერვალში მოვახდენთ ოფისს ტექნიკით აღჭურვას
II ეტაპი -
ოქტომბერში გამოვაცხადებთ კონკურსს და  შევარჩევთ 25 მონაწილეს.
… და ა.შ.


ან შეიძლება დროის ტაბულის შედგენა:
ეტაპი
საქმიანობა
სექტემბერი
ოქტომბერი
ნოემბერი
დეკემბერი
I
მოსამზადებელი სამუშაო









II















III















IV















დროის ტაბულა ძალზე მოხერხებულია ვადების საჩვენებლად. მაშინ, როდესაც ერთსა და იმავე დროს სხვადასხვა რამ არის დაგეგმილი, მასზე ეს შეიძლება თვალსაჩინოდ და გასაგებად გამოისახოს. ტაბულა იმითაცაა ხელსაყრელი, რომ მოვლენათა თანმიმდევრობას ასახავს იმ შემთხვევებისათვისაც, თუ დაფინანსებას იმაზე გვიან მიიღებთ, ვიდრე ვარაუდობდით.
5. ბიუჯეტი
ბიუჯეტი განაცხადის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ნაწილია. იგი უნდა იყოს ლოგიკურ კავშირში პროექტის  მითითებულ ამოცანებთან. თქვენი პროექტის ბიუჯეტის შედგენისას აუცილებლად უნდა დაიცვათ შემდეგი წესები:
·                     ბიუჯეტს უნდა ჰქონდეს ცხრილის სახე (იხ. ცხრილი);
·                     თუ დაფინანსების წყარო რამდენიმეა, ცხრილს შესაბამისად უნდა დაემატოს სვეტი, სადაც მითითებულ იქნება: ) დაფინანსების წყარო, ) დაფინანსების საგანი (სამუშაო/მომსახურება) და ) თანხის რაოდენობა;
·                     სხვა ორგანიზაციის მხრიდან თანადაფინანსების შემთხვევაში, პროექტს დანართის სახით თან უნდა ერთვოდეს ამის დამადასტურებელი დოკუმენტაცია;
·                     ბიუჯეტი უნდა შეიცავდეს მხოლოდ იმ სამუშაოებს/მომსახურების სფეროებს, რომლებიც შეესაბამება პროექტის ამოცანებს (ქვემოთ მოყვანილი სამუშაოები/მომსახურეობის სფეროები მხოლოდ მაგალითებია). არ შეიტანოთ ბიუჯეტში ის პუნქტები, რომლებიც არ არის აუცილებელი, არ არის არსებითი, ან არ შესაბამება თქვენ პროექტს.
·                     ბიუჯეტის პუნქტებზე ფასები/ღირებულება უნდა მიეთითოს ეროვნულ ვალუტაში.
·                     მოთხოვნილი ბიუჯეტით, პროექტში მონაწილეთა შრომის ანაზღაურების მოთხოვნის შემთხვევაში, ანაზღაურების მთლიანი ოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს ამ ბიუჯეტის 20%-ს. გათვალისწინებული უნდა იყოს ხელფასებიდან საშემოსავლო და სხვა სახის გადასახადების ოდენობა.
პროექტით მოთხოვნილი თანხა არ უნდა აღემატებოდეს 3000 ლარს.
ბიუჯეტის სავარაუდო ვერსია
N
სამუშაოს/მომსახურების დასახელება
საცალო
ღირებულება
რაოდენობა
ცენტრიდან
მოთხოვნილი
თანხა
დაფინანსების
სხვა წყაროდან
მოთხოვნილი თანხა
სულ
1.
აღჭურვილობა
1.1
კომპიუტერი





1.2
პრინტერი





1.3
კარტრიჯი





1.4
. .






სულ



2.
მომსახურება
2.1
სატრანსპორტო საშუალებების იჯარა





2.2
ბროშურის/ცნობარის გამცემა





2.3
მრგვალი მაგიდის / პრეზენტაციის ხარჯები





2.4
. .






სულ



3.
ხელფასები/ჰონორარები
3.1
თანამშრომელთა ხელფასები





3.2
მოწვეული ექსპერტის/ექსპერტების ჰონორარი





3.3
თარჯიმნის ანაზღაურება





3.4
. .






სულ



5.
საოპერაციო ხარჯები
5.1
ოფისის იჯარა





5.2
კომუნალური ხარჯი





5.3
საკომუნიკაციო ხარჯი





5.4
საკანცელარიო ხარჯები





5.5
ა.შ










6.*
საბანკო მომსახურება


სულ



·                     აღჭურვილობის ჩამონათვალში კომპიუტერულ, აუდიო, ვიდეო თუ სხვა სახის ტექნიკაზე აუცილებლად უნდა მიეთითოს კონფიგურაცია, საფირმო დასახელება და მოდელის ნომერი.
·                     აღჭურვილობაზე თუ მომსახურებაზე მითითებული ფასები უნდა იყოს დასაბუთებული და ბაზრის შესატყვისი.
* საბანკო მომსახურებისთვის მოთხოვნილი თანხა არ უნდა აღემატებოდეს ბიუჯეტის პუნქტების ჯამის 1%-ს.

6. მოსალოდნელი შედეგები
ორგანიზაციამ უნდა წარმოადგინოს მოსალოდნელი შედეგები, იმ შემთხვევაში თუ პროექტის შედეგი გაზომვადია, მიუთითეთ ციფრობრივი მაჩვენებლები. განაცხადის ფორმის ამ პუნქტში აღწერეთ ის სავარაუდო ეფექტი ან მოსალოდნელი შედეგი, რომელიც მოჰყვება თქვენი პროექტის წარმატებით განხორციელებას. სასურველია შედეგები დაჰყოთ:
ა)             რაოდენობრივი მაჩვენებლებით
ბ)            თვისბრივი მაჩვენებლებით

სასურველია მიუთითოთ, აგრეთვე რა გავლენა შეიძლება იქონიოს განხორციელებულმა პროექტმა თქვენ მიერ შერჩეულ სფეროზე, საზოგადოებაზე და ა.შ.
აგრეთვე მიუთითეთ როგორ გააცნობს ორგანიზაცია პროექტის შედეგებს საზოგადოების ფართო ფენებს.
7. მონიტორინგი და შეფასება
განაცხადის ფორმის ამ ნაწილში თქვენ უნდა შესთავაზოთ ცენტრს, თუ როგორ აწარმოოს თქვენი პროექტის მიმდინარეობაზე დაკვირვება და რა კრიტერიუმებით შეაფასოს მისი წარმატების მონიტორინგი



        -------------------------------------------------------------------------------------------------------


     #

სამუშაო გეგმის მოკლე ჩანაწერი  (მიშა ტეფნაძე)--2014წ


პირველ რიგში გავაკეთოთ პორთფოლიო, პორთფოლიოში ჩადეთ:
1.      ჯგუფის წევრების СV;
2.      წლიური სამუშაო გეგმა დანართი 1-ის ფორმით;
3.      გეგმის მიხედვით ( და შესაძლებელია გეგმის გარეთაც, ზეგეგმით) ჩატარებული შეხვედრების ჩანაწერები  დანართი 2ან დანართი 3 ფორმით;
4.      შეხვედრების ანგარიშები გაატარეთ დანართ 4 ფორმაში.
მე არ ვიცი რა გიწერიათ გეგმაში. ამიტომ  დავწერ იდეებს, რა შეიძლება გეწეროთ გეგმაში და/ან გააკეთოთ გეგმის გარეთ. შესაძლებელია რაიმე ისეთი იყოს რაც უკვე გიწერიათ ან გაკეთებულიც გაქვთ.

·         ტრენინგებზე (რასაც 7 კაცას გიტარებენ )მიღებული ინფორმაციის გაცნობა სკოლის პედაგოგებისთვის თემების/მოდულების მიხედვით;
·         ერთობლივი პროექტების გაკეთება ჯგუფის წევრები და/ან სხვა პედაგოგებთან ერთად;
·         მასწავლებლის სტანდარტის ახალი ვერსიის დამუშავება ჯგუფის წევრების მიერ და შემდეგ სკოლის პედაგოგებისთვის გაცნობა-ახლახანს დამტკიცდა.
·         ჯგუფის წევრები ერთმანეთს დაესწრონ გაკვეთილებზე. პროტოკოლების გამოყენებით დააკვირდნენ ერთმანეთს. დაწერონ კომენტარები და გეგმებთან ერთად კომენტარები შეინახეთ პორთფოლიოში (პროტოკოლები იყო მარტის შეხვედრაზე ფილმს ნახავდით, ხოლო კომენტარებზე თებერვლის შეხვედრაზე იყო საუბარი. )
·         მარტის შეხვედრაზე რომ ნახეთ ფილმი პროტოკოლებზე (ეგ დისკი სკოლებს გადაეცათ რამდენიმე წლის წინ. ყველა ბიბლიოთეკაში იქნება)  ნახეთ და აჩვენეთ სკოლის პედაგოგებსაც და გაარჩიეთ ერთად. მერე სთხოვეთ რომ დაგესწრონ ჯგუფის წევრებს ჯერ გაკვეთილებზე ხოლო შემდეგ იქნებ თქვენც მიგიწვიონ გაკვეთილებზე. თუ ფილმს ვერ მოძებნით შემეხმიანეთ და როგორღაც მოგაწვდენთ.
·         დაგეგმეთ რაიმე კვლევა, მაგ, პრობლემური კლასების ქცევის მიზეზები, რაიმე საგნის სწავლა/სწავლების  შედეგები, კატ-ის გამოცდის შედეგები, სასწავლო პროცესში მრავალფეროვანი სტრატეგიების გამოყენების გავლენა მოსწავლეთა სწავლის ხარისხზე  და ა.შ. კვლევის მასალები ზაფხულის ტრენინგის მასალებში გაქვთ.
·         დაიწყეთ მომზადება კონფერენციისთვის, რომელიც სასწავლო წლის ბოლოს იგეგმება. დაწერეთ თემა სადაც გააანალიზებთ, რა მოგცათ შვიდკაცაში მუშაობამ და რა ინდიკატორებით გაზომავთ შედეგებს;
·         დაიწყეთ კვლევა რაიმე თემაზე,, რომ კვლევის შედეგების საფუძველზე დაწეროთ პროექტი. პროექტების გამოცხადება იგეგმება ზაფხულ-შემოდგომაზე; პროექტი უნდა ითვალისწინებდეს  სწავლა/სწავლების ხარისხის ამაღლებას ან სკოლის განვითარებას.
·         მოიძიეთ, თუ რომელიმე თქვენს წევრს აქვს რაიმე საგანმანატლებლო რესურსი/პლაკატი დამზადებული, რომელიც გამოიყენება სასწავლო პროცესში და დააკვირდით რამდენად უწყობს ხელს ეს რესურსი მოსწავლის მოტივაციას, გააზრებულად სწავლას და ა.შ. დაკვირვება აწარმოეთ კლასში დაკვირვებებით და შედეგები დააფიქსირეთ;
·         გააკეთეთ ფეისბუქის გვერდი თქვენი ჯგუფისთვის და თქვენი მუშაობის ამსახველი სურათები ატვირთეთ  დააანპნსეთ ხოლმე თქვენი ღონისძიებები;
·         დაუმეგობრდით სხვა სკოლის შვიდკაცას და ერთობლივად დაგეგმეთ რაიმე;
·         ჩაატარეთ სკოლაში რაიმე კონფერენცია .მაგ, მოსწავლეებისთვის, მასწავლებლებისთვის. ორგანიზება გაუწიეთ...........და ა.შ.
·         ხო მართლა, თუ გააკეთეთ გეგმები წლიური თემატური და ა.შ, ანუ ის რაც ზაფხულის ტრენინგზე მოგცეს, გააკეთეთ ანალიზი როგორ გამოგადგათ მუშაობაში.
მოკლედ ესაა იდეები რაც მომივიდა თვში, ყველა შეხვედრის ჩანაწერი, გაკვეტილების გეგმები, რეკომენდაციები, მასწავლებელთა თვითშეფასებები, კოლეგების(ჯგუფის არაწევრების) გამოხმაურებები ჩადეთ პორთფოლიოში.
შგიძლიათ კედლის გაზეთივით რაიმე საინფორმაციო გააკეთოთ. ანუ ისეთი რამე რასაც აჩვენებთ მონიტორინგს. მათ ჩემი დაკვირვებით ძირითადად მოსწონთ ისეტი რაღაცეები რასაც ხედავენ და აფასებენ.


პროფესიული განვითარების ჯგუფები უნდა ზრუნავდნენ როგორც საკუთარი, ასევე კოლეგების პროფესიულ განვითარებაზე, ცდილობდნენ  ჩართონ პედაგოგები პროფესიული განვითარების მრავალფეროვან აქტივობებში, რათა ხელი შეუწყონ მათში თვითგანვითარებისა და პროფესიული ზრდის სურვილის, როგორც ღირებულების, ჩამოყალიბებას.






სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის სამუშაო გეგმა

საქმიანობა / აქტივობა
მიზანი
შესრულების ვადა
პასუხისმგებელი/
პასუხისმგებლები
რესურსები
მოსალოდნელი შედეგები
ინდიკატორები
კომენტარი







































შეხვედრის თარიღი  ______________________________
შეხვედრის თემა / თემები   ________________________________  


შეხვედის თემის მოკლე აღწერა და მონაწილეთა კომენტარები.















ჯგუფის მიერ მიღებული გადაწყვეტილება განხილულ საკითხთან დაკავშირებით  და /ან   ახალი და მნიშვნელოვანი, სასარგებლო ინფორმაცია. 






















სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის შეხვედრის 
მოკლე ჩანაწერის ფორმა (ვარიანტი 2.)
შეხვედრის თარიღი  ______________________________
შეხვედრის თემა / თემები   ________________________________  


პრობლემის მოკლე აღწერა და მონაწილეთა კომენტარები.

















პრობლემის გადაჭრის ალტერნატიული გზები



















სკოლის ბაზაზე მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ჯგუფის
ანგარიშის ფორმა
განხორციელებული საქმიანობები
მიზანი
მიღებული შედეგი



































































შენიშვნა / ზოგადი კომენტარი





















No comments:

Post a Comment